Ülkemiz gelişmekte ve de büyümekte olan ülkelerden bir tanesidir. Ülkemiz içinde en büyük gelişme inşaat alanı içinde oluyor. Ülkemiz içinde birçok ilimizde birçok şehrimizde kalkınma büyük bir hız ile devam ediyor. Bu inşaatların en yoğun olduğu yer ve de devasa projelerin hayata geçtiği yer elbette ki istanbul. İstanbul içinde bir köprü binlerce ev ve konut ve de dünyanın en büyük hava alanı inşaatı yapılmakta. Bu projelerin her birinde binlerce işçi çalışmaktadır. Ülkemiz iş kazaları ya da bir başka deyiş ile iş cinayetlerinin bol olduğu bir ülkedir. İş kazalarının büyük bir kısmı hatta yüzde doksan dokuzluk bir kısmı önlem ve de tedbir alınmadığından gerçekleşmektedir. İnsanlarımızın hayatı oldukça ucuz yollu olan güvenlik önlemleri alınmadığından dolayı hiçe sayılmaktadır ülkemizde. Birçok güvenlik önlemi mevcuttur elbette ki her çalışma sahasının ayrı koşulları olduğundan her çalışma sahasının ayrı güvenlik önlemi bulunmaktadır. İnşaat alanları içinde en büyük sıkıntılardan bir tanesi de iskeledir. Bu alanda önlem alınmadığı takdirde kaza yaşanması ve birilerinin hayatını kaybetmesi işten bile değildir. Ülkemiz içinde uzun yıllar boyunca tahta iskele sistemi kullanıldı fakat günümüz dünyası içinde bu tahta iskele sistemleri artık yeterli gelmiyor. Ayrıca tahta iskeleler güvenlikli iskele dediğimiz işçinin güvenliğini sağlayan iskele olmaktan fazlası ile uzak durumdalar.

 

  • Artık demirden yapılan hatta monte ile değil portatif olarak üretilen her zemine uygun güvenlikli iskele sistemleri mevcuttur. Ülkemizde insanlar kolay şartlar altında yetişmiyorlar ülkemizde bir insanın yetişmesi büyümesi oldukça büyük zahmetler ile gerçekleşiyor. Fakat çok ufak bir hata çok ufak bir dikkatsizlik ya da biraz tasarruf yapacağım diye güvenlik önlemlerini almamak insanlarımızın canlarını saniyeler içinde kaybetmesine yol açabiliyor. Çok küçük bir hata bile soma gibi bir madenimizde yüzlerce insanımızın göçük altında kalmasına ve hayatlarını kaybetmesine yol açtı. Bu olay bütün Türkiye’yi derinden etkilese de insanlarımız bu olaylara büyük tepkiler gösterse de giden canların hiç biri geri gelmedi. Bu yüzden büyük felaketlerin olmasını beklemek yerine güvenlik önlemlerini almak en doğrusu. İnşaat alanında ise iskele çeşitlerinden güvenlikli iskele seçmek sizin içinde iş yeriniz içinde size güvenen insanlar içinde çalışanlarınız içinde en doğrusu olacaktır.

 

Ülkemizde birçok alanda inşaat yapımı vardır ve birçok alanda daha hayata geçmemiş projeler vardır. Bu projeler içinde yüzlerce hatta binlerce işçi çalışacaktır daha. Ülkemiz içinde güvenlik önlemleri alınmadığından dolayı yüzlerce hatta binlerce insanımız iş kazalarına yani iş cinayetlerine kurban gitmiştir. Teknoloji fazlası ile gelişti artık birçok şeyin önlemi alınır hale geldi. İnşaat alanında ise iskele konusunda bu önlemi güvenlikli iskele ile alabilirsiniz. Sizde size güvenen insanları yanıltmamak için çalışanlarınızın sağlığı için güvenlik önlemlerini es geçmeyin.